І. Алгоритм дій відповідальних осіб у разі повітряної тривоги під час навчальних занять
1.1. В умовах навчання з використанням дистанційних технологій вихователь словесно оповіщає здобувачів освіти про загрозу, негайно припиняє заняття та рекомендує вихованцям разом з батьками пройти вдома у безпечне місце.
1.2. В умовах очного функціонування педагог миттєво оповіщає здобувачів освіти (словесно) про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації та припинення заняття.
1.3. Педагог разом з помічником вихователя скоординовує хід евакуації здобувачів освіти з приміщення закладу до визначених місць (укриття). Рухає дітей по запланованому маршруту. У випадку блокування основного маршруту використовує запасний.
1.4. Педагог евакуює дітей до укриття. Перевіряє кількість дітей ще раз. У випадку відсутності когось із дітей повідомляє директора ДНЗ.
1.5. Обслуговуючий та інший персонал ДНЗ, по можливості, допомагає вихователям і помічникам вихователів в організації та регулюванні швидкого руху до захисного місця.
1.6. Групи здобувачів освіти, які знаходяться на подвір’ї закладу, під час сигналу тривоги повинні рухатися під наглядом вихователя та помічника вихователя до укриття.
1.7. Під час перебування в укритті, вихователі та відповідальні особи повинні провести заходи, щоб заспокоїти дітей та всіх, хто знаходиться в ній.
1.8. За можливості педагог продовжує освітній процес в укритті, перебуває в укритті з дітьми відбою тривоги.
1.9. Якщо батьки хочуть забрати під час тривоги дитину з укриття – вихователь не має права передавати їм дитину.
ІІ. Порядок дій педагогічного працівника за сигналом
«Повітряна тривога»
1. Нагадайте дітям про головну мету евакуації, їхню безпеку та правила евакуації.
2. Перевірте вимкнення та знеструмлення всіх технічних засобів та освітлювальних приладів у групі. Закрийте двері та вікна.
3. Перевірте безпечність маршруту для евакуації .
4. Під час евакуації та під час переміщення вихователь очолює колону, а помічник вихователя завершує колону дітей.
5. Евакуація здійснюється до певного визначення місця (укриття).
Дії батьків до та під час повітряної тривоги:
· долучитися до каналу комунікації закладу дошкільної освіти між адміністрацією закладу, вихователями групи та помічниками вихователя, щоб володіти оперативною та необхідною інформацією у разі повітряної тривоги (viber, telegram);
· надати вихователям свої контакти, контакти тих, хто може забирати дитину з закладу, деталі стану здоров’я дитини, зокрема про особливі потреби дитини. Також поінформувати дитину, щоб вона знала свою адресу, імена та прізвища рідних, а також контакти батьків.
· скласти евакуаційний рюкзак, в якій варто покласти воду, суху їжу, серветки, змінний одяг, записку від батьків, у якій вказано прізвище, ім’я, по батькові дитини, дата народження, адреса проживання, контакти батьків, сімейне фото (за можливості й, бажано, з підписами, хто на ньому зображений). Також варто зазначити в цій записці резус-фактор та групу крові дитини.
Якщо під час повітряної тривоги дитина перебуває в дошкільному навчальному закладі
- Батьки не можуть забрати дитину з укриття під час повітряної тривоги, а вихователь, відповідно, не має права вивести дитину з укриття навіть на прохання батьків. До завершення повітряної тривоги дитина повинна залишатися в укритті. Адже так батьки наражають на небезпеку і себе, й дитину.
- Вихід із захисної споруди здійснюється тільки якщо надійшла інформація про відсутність небезпеки (після уточнення ситуації в районі споруди та відбою тривоги), а також у випадках вимушеної евакуації.
Вимушена евакуація зі споруди фонду захисних споруд проводиться, якщо:
· відбулося пошкодження споруди, що виключає подальше перебування в ній осіб, які укриваються;
· відбулося затоплення споруди;
· сталася пожежа у споруді та утворилися в ній небезпечні концентрації шкідливих газів;
· було досягнуто граничних параметрів внутрішнього повітряного середовища, наприклад, в укритті суттєво знизився рівень кисню або у повітря є якісь небезпечні речовини
Якщо повітряна тривога трапилася дорогою до/із закладу освіти:
Працівникам:
· Якщо працівник має змогу швидко за 5-7 хвилин дістатися до закладу дошкільної освіти і в закладі освіти є укриття, то працівник переміщується до укриття закладу дошкільної освіти.
· Якщо до закладу освіти далеко, то працівник закладу має переміститися до найближчого для нього укриття за місцем його перебування.
· Прибути до закладу освіти після закінчення повітряної тривоги.
Батькам:
• оберіть із дитиною безпечний шлях до закладу дошкільної освіти та у зворотному напрямку (тобто складіть своєрідний маршрут руху), далі оберіть укриття, яке ви разом з дитиною зможете використовувати дорогою в разі сигналу повітряної тривоги;
• навчіть дитину правилам поведінки у разі надзвичайних ситуацій (не торкатися оголених електричних дротів, невідомих предметів, проговоріть правила мінної безпеки).
Дії технічного персоналу під час сигналу «Повітряна тривога»:
- Припинити будь-які роботи.
- Вимкнути споживачі електроенергії та газові котли.
- Надати допомогу вихователям груп в організації евакуації здобувачів освіти до укриття.
- Прослідувати до найближчого укриття.